Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta wegańska
  • kuchnia ajurwedyjska
  • dania wegańskie
  • książki o ajurwedzie
dieta wegańska
Ajurweda wegańska – co to takiego?

Czym różni się tradycyjna ajurweda od ajurwedy wegańskiej? Czy weganizm to tylko specyficzny rodzaj żywienia czy cały styl życia? Czym zastąpić mleko, masło, ser, jogurt czy jajka? Czy każdy produkt nabiałowy da się zastąpić odpowiednikiem wegańskim? Sprawdź.

W ajurwedzie wegańskiej przestrzega się tych samych zasad żywieniowych dotyczących zdrowia i równowagi co w tradycyjnej ajurwedzie, lecz nie używa się produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegańska w ajurwedzie pełni specyficzną rolę, ponieważ w Indiach mleko krowie jest obdarzane czcią i w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej uznawane jest za pełnowartościowe i sattwiczne pożywienie.

Każdy produkt nabiałowy, traktowany z uważnością przez tradycyjną ajurweda, ma swój absolutnie zadowalający, pełnowartościowy odpowiednik wegański, który działa na doszę w podobny sposób.

Przykładowo w ajurwedzie wegańskiej mleko, masło, maślankę, jogurt i ghee (klarowane masło) można zastąpić równie wartościowymi produktami, takimi jak kokos, awokado, surowe migdały, woda kokosowa czy tahini (pasta sezamowa).

Mleko krowie można zastąpić smacznymi zamiennikami – mlekiem ryżowym, mlekiem owsianym, mlekiem migdałowym, mlekiem sojowym, które można przyrządzić samodzielnie.

Miód – produkt pochodzenia zwierzęcego, który stanowi podstawę tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej – zastępuje się syropem z brązowego ryżu, daktylami, koncentratem soków owocowych, syropem z agawy oraz innymi naturalnymi substancjami słodzącymi pochodzenia roślinnego.

Celem ajurwedy wegańskiej jest przygotowywanie pysznych potraw – takich aby po posiłku ludzie czuli się lepiej. Dzięki pokarmom roślinnym można wyleczyć się z takich dolegliwości jak podwyższony poziom cholesterolu lub cukru we krwi.

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy odczuwają ogromną poprawę, kiedy przechodzą na dietę wegańską. Ludzie o konstytucji pitta i kapha na diecie wegańskiej czują się mniej ociężali, a w ich organizmie znajduje się mniej toksyn.

Gdy przestajemy spożywać ciężkie, śluzotwórcze produkty pochodzenia zwierzęcego (wyłączywszy miód), następuje poprawa funkcji trawiennych i wydalniczych.

Dobrze zbilansowana dieta wegańska pomaga utrzymać naturalną, zdrową wagę ciała oraz sprawia, że mamy więcej energii i witalności.

Wiele osób może argumentować, iż w diecie wegańskiej brakuje właściwych składników odżywczych, jednak badania potwierdzają, iż jest to jeden z najzdrowszych sposobów, w jaki możemy odżywiać swoje ciało.

Ajurweda pomaga nam czuć się dobrze dzięki dostarczeniu ciału dobrej jakości produktów odpowiednich dla twojej doszy. Dlaczego nie miałyby to być produkty pochodzenia roślinnego?

 

Wegańskie produkty – znakomite, by wzbogacić dania o cenne składniki odżywcze – znajdziesz w zielonysklep.com. Polecamy: nasiona chia, jagody acai, trawa jęczmienna firmy Rainforest Foods – zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Warzywa strączkowe w diecie wegetariańskiej

Soczewica - czerwona, zielona i czarna

Rośliny strączkowe - pełnia smaku i zdrowia 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Talya Lutzker. Książka ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl