
Liczy się nie to, co jesz, lecz to, co trawisz (Robert E. Svoboda). Zdrowy układ trawienny to istota medycyny ajurwedyjskiej, ponieważ to, co jemy, odżywia krew, a krew dostarcza pokarm do wszystkich układów w ciele. Prawidłowo działający układ trawienny jest kluczem do zdrowego ciała.
Mówi się, że sprawnie działający układ trawienia charakteryzuje silny ogień trawienny, czyli agni, które ułatwia ciału przyswojenie tego, co niezbędne, oraz wydalenie całej reszty. Wykorzystuje on spożywany przez nas pokarm do wyprodukowania niezbędnych płynów życiowych, nazywanych odżas, które odżywiają tkanki ciała i zapewniają witalność, odporność i promienność. Na przykład szybkie tempo życia, któremu towarzyszy nadaktywność i niepokój, może osłabić zdolność trawienia i zmniejszyć ilość płynów witalnych. Oczywiście, pełnowartościowa dieta i odpowiedni odpoczynek mogą temu zaradzić, ale istnieje wiele innych prostych sposobów na to, by utrzymywać układ trawienny w dobrym stanie. Zalecenia:
- Unikaj mrożonych napojów. Wodę pij tylko letnią lub w temperaturze pokojowej.
- Spożywaj pokarmy wilgotne, zapobiegając w ten sposób wzdęciom oraz niestrawności. Suche pokarmy nawilżaj, dodając do nich wodę lub zdrowe tłuszcze.
- Podczas każdego posiłku spożywaj zarówno surowe, jak i gotowane pokarmy.
- Unikaj soli kuchennej, białego cukru, białej mąki, mięsa, roślin spryskiwanych substancjami chemicznymi, żywności modyfikowanej genetycznie, alkoholu, kofeiny i potraw smażonych. Pod ich wpływem w ciele powstają toksyny.
- Większość owoców spożywaj osobno, nie łącząc ich z żadnymi innymi pokarmami.
- Dokładnie żuj jedzenie, aż stanie się niemal płynne.
- Nie jedz, jeśli nie jesteś głodny. Spożywanie pokarmów w takim przypadku powoduje wzdęcia, niestrawność i przybieranie na wadze oraz może wywoływać poważne choroby układu trawiennego.
- Jedz świadomie. Codziennie spożywaj jeden posiłek w milczeniu.
- Nie przejadaj się.
- Nie jedz późno w nocy.
- Jedz to, co lubisz. Twoje dania powinny apetycznie wyglądać, ładnie pachnieć i dobrze smakować.
Ajurweda pomoże ci czuć się dobrze z samym sobą, dzięki dostarczeniu ciału odpowiednich składników odżywczych dla twojej doszy
Zobacz ajurwedyjskie zioła oczyszczające układ trawienny: triphala w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Przyprawy, które leczą.
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker, zielone wydawnictwo