Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • ziołolecznictwo
produkty naturalne
Rośliny używane w kosmetyce

Czy wiesz, że napar z ziół może być znakomitym, naturalnym kosmetykiem do twarzy i ciała? Czy wiesz, że olejki eteryczne z ziół mogą być świetnym lekarstwem na różne dolegliwości? Koper włoski, kora cynamonu, lawenda, melisa, mięta pieprzowa – sprawdź, jak wykorzystać rośliny do pielęgnacji ciała.

 

Koper włoski

W kosmetyce używa się nasiona kopru oraz olejek eteryczny z kopru. Słodko pachnące, podobne do lukrecji nasiona kopru stosuje się w mieszankach do zabiegów parowych na twarz do wszystkich rodzajów cery. Mają łagodne właściwości oczyszczające, kojące oraz nawilżające. Napar z nasion kopru to doskonały, uniwersalny tonik lub mgiełka do ciała dla wszystkich.

Nasiona kopru można żuć, aby odświeżyć oddech lub dodawać do preparatów po goleniu dla mężczyzn ze względu na ich lekko ostry i słodkawy aromat. Ponieważ ten pobudzający olejek eteryczny ma działanie dezodorujące, stosuje się go także do aromatyzowania peelingów i balsamów do stóp.

Ewentualnym zamiennikiem może być anyżowy olejek eteryczny.

 

Kora cynamonu

W kosmetyce używa się sproszkowanej kory i olejku eterycznego z kory cynamonu. Ostry, pikantny, rozgrzewający cynamon sproszkowany stosuj przede wszystkim do aromatyzowania maseczek oraz peelingów do twarzy i ciała. Ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne.

Olejek eteryczny można stosować jako dodatek smakowy i zapachowy do balsamów do ust oraz do balsamów do ciała.

Należy go stosować ostrożnie, bo może podrażniać wrażliwą skórę i w dużych ilościach podrażniać błony śluzowe. Trzeba uważać, aby sproszkowany cynamon nie dostał się do oczu ani błon śluzowych, gdyż może wywołać łzawienie, uczucie pieczenia.

 

Lawenda

W kosmetyce używa się pąki kwiatowe lawendy oraz olejek eteryczny. Z dojrzałych pączków można sporządzać napar lub herbatę i używać w postaci łagodzących płynów do zmywania twarzy lub toniku do wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza podrażnionej lub trądzikowej. Suszone, zmielone kwiaty, wymieszane ze sproszkowanymi płatkami owsianymi i różami, po zaparzeniu stosuje się jako łagodzący płyn do oczyszczania twarzy oraz maseczkę do nawet najbardziej wrażliwej skóry.

Lawendowy olejek eteryczny jest jednym z najbardziej łagodnych, uniwersalnych i użytecznych olejków eterycznych o miękkim, kwiatowo-ziołowym aromacie. Jego aromat ma właściwości relaksujące i uspokajające centralny układ nerwowy. Ma właściwości uspokajające, rozkurczowe i antyseptyczne.

Można go stosować do łagodzenia oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń, wyprysków, bólów głowy, mięśni i zatok, przeziębień oraz skurczów. Działa on również nasennie – pomaga nawet w przypadku dużej bezsenności.

 

Melisa

W kosmetyce używa się liści melisy oraz olejków eterycznych. Melisa ma działanie uspokajające, przeciwdepresyjne, silnie antywirusowe. Olejek eteryczny z melisy jest rzadki i drogi, ale wart swojej ceny. Melisowy olejek eteryczny jest stosowany przede wszystkim w naturalnych perfumach i kosmetykach pielęgnacyjnych ze względu na właściwości aromatyczne i kojące dla skóry.

Melisa dobrze łączy się z innymi olejkami kwiatowymi i cytrusowymi oraz wanilią. Świeże i suszone liście wykorzystuje się w łagodnych środkach ściągających dla cery normalnej i suchej, ale ponieważ ziele to jest bardzo łagodne, działa dobroczynnie na wszystkie rodzaje skóry. Suszone liście melisy można dodawać do poduszek – sen będzie mocniejszy.

 

Mięta pieprzowa

W kosmetyce używa się liści mięty pieprzowej oraz olejku eterycznego. Mięta pieprzowa to bardzo wszechstronne ziele. Napar z liści – wychładzający, dezynfekujący, pobudzający, ściągający i antyseptyczny – jest dobry do cery tłustej i normalnej oraz mieszanej i trądzikowej. Napar z mięty pieprzowej może posłużyć jako płyn do kąpieli stóp, płyn do płukania ust i odświeżania oddechu.

Olejek eteryczny powszechnie stosuje się w naturalnych proszkach do czyszczenia zębów i wychładzających mleczkach oraz kremach do ciała. Inhalacje z mięty dodają energii i ożywiają umysł.

Ewentualnym zamiennikiem może być mięta zielona (liście oraz olejek eteryczny), choć nie ma ona tak silnego aromatu i bogatych właściwości.

 

 

Wypróbuj ziołowe kosmetyki do ciała marki ORIENTANA – naturalne, w pełni roślinne, w większości wegańskie – zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Oleje w pielęgnacji ciała - część 1

Oleje w pielęgnacji ciała - część 2

Oczyszczanie twarzy - naturalnie 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl