Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • mąki bezglutenowe
  • dania bezglutenowe
  • kuchnia ajurwedyjska
  • dieta wegańska
dieta bezglutenowa
Mąki, mąki bezglutenowe – nasz wybór

Coraz częściej zastępujemy tradycyjną mąkę pszenną – innymi rodzajami mąk. Nie tylko mąką żytnią czy orkiszową. Jakie właściwości i smak mają mąki bezglutenowe? Mąka kasztanowa, mąka jaglana, gryczana, mąka kokosowa, ryżowa, mąka z amarantusa, z cieciorki – sprawdź nasz wybór.

 

Mąka z ciecierzycy (cieciorki)

Jest bogata w białko, mikroelementy, na przykład fosfor, potas, cynk oraz witaminy z grupy B, żelazo, magnez. Zawiera bardzo dużo błonnika. Skład aminokwasowy białka mąki z ciecierzycy przypomina pełnowartościowe białko pochodzące z mięsa.

Ze względu na dużą zawartość cennego białka oraz witamin z grupy B jest szczególnie polecana w diecie wegetarian oraz wegan.

Mąka z ciecierzycy ma wszechstronne zastosowanie, gdyż można jej używać do wyrobu słodyczy, past do pieczywa (pyszny jest zwłaszcza hummus) oraz do wypieków zarówno słodkich, jak i słonych.

Jest doskonała na ciasto naleśnikowe, do przyrządzania warzyw i owoców w cieście. Samo ziarno ciecierzycy (najlepiej gotowane) nadaje się do robienia wegetariańskich kotlecików. Popularną potrawą z ziarna ciecierzycy jest falafel, czyli kotleciki z cieciorki.

 

Mąka z kasztanów

Nieco mniej popularna mąka z kasztanów jest bogata w skrobię i błonnik. Zawiera witaminy z grupy B (B1 oraz B2), a także witaminę E i potas. Zawiera bardzo dużo witaminy C (ilość witaminy C porównywalna z cytryną). A zatem działa wspaniale na skórę (witamina E) oraz poprawia odporność (witamina C).

Ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B zalecana jest w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Mąka z kasztanów jest dość kaloryczna – 100 gramów mąki to 180 kcal. W smaku przypomina orzechy. Zawiera lecytynę, magnez, żelazo i potas.

Jest bardzo smaczna, można z niej przygotowywać pieczywo słodkie oraz słone, a także naleśniki. Nadaje się do robienia różnych wypieków oraz chleba.

 

Mąka jaglana

Mąkę jaglaną uzyskuje się z przemiału nasion prosa. Jest bardzo wartościowa – podobnie jak mąka gryczana. Zawiera mało skrobi, a dużo łatwo przyswajalnego białka. Zawiera dużo witamin z grupy B (B1, B2, B6)  - jest polecana w diecie wegańskiej, a także w diecie lekkostrawnej.

Zawiera sporą ilość żelaza, miedzi, a także krzemionkę, witaminę E oraz lecytynę. Mąka jaglana ma bardzo charakterystyczny smak. Pieczywo czy ciasta przyrządzone na mące jaglanej są bardzo suche – zamiast niej użyć ugotowanej i zmielonej kaszy jaglanej. Można jej używać zarówno do potraw słonych, jak i słodkich.

 

Mąka z amarantusa

Mąka z nasion amarantusa ma wysoką wartość odżywczą. Zawiera około 17 procent wartościowego białka. Zalecana jest zatem w diecie wegetariańskiej, a także dla tych, którzy intensywnie trenują i potrzebują więcej białka dla regeneracji mięśni.

Zawiera około 8 procent tłuszczu bogatego z niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera tez żelazo, którego jest pięciokrotnie więcej niż w pszenicy, wapń, magnez oraz witaminy z grupy B.

Mąka z amarantusa ma specyficzny smak – posiada lekką goryczkę. A zatem lepiej nie dodawać jej zbyt wiele – można wymieszać ją z innym rodzajem mąki, np. jaglaną. Natomiast ziarno ekspandowane z amarantusa jest pozbawione smaku goryczki. Ziarno ekspandowane doskonale nadaje się do wyrobu pieczywa i słodkich wypieków.

 

Mąka ryżowa

Mąkę ryżową wytwarza się z drobno zmielonych ziaren ryżu. Mąkę ryżową razową otrzymuje się z ryżu brązowego – podobnie jak ryż brązowy zawiera pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, witaminę K i E, wapń, żelazo, potas, cynk, fosfor, mangan, magnez.

Jeśli używamy mąki z białego ryżu, to pozbawiona jest ona najbardziej pełnowartościowego zarodka i łuski bogatej w błonnik. Taka mąka ma mniej witamin i nie zawiera błonnika.

Mąka ryżowa jest delikatna w smaku, lekkostrawna i niskokaloryczna. Najbardziej nadaje się do wyrobu naleśników i jako dodatek do pieczywa oraz ciast. Nie zmienia smaku potrawy, tak jak mąka gryczana. Jej indeks glikemiczny to 60.

 

Mąka gryczana

Mąkę gryczaną uzyskuje się z nasion gryki. Ma kolor szarobrązowy i charakterystyczny smak z nutką goryczki. Zawiera dużo białka, około 70 procent węglowodanów, 10 gramów błonnika (w 100 gramach), dużo magnezu, a także potas, fosfor, cynk, wapń, miedź, mangan i sód.

Ma niski indeks glikemiczny (40), a więc może być spożywana przez osoby chorujące na cukrzycę. Jest to mąka stosunkowo niedroga. Doskonale nadaje się do przyrządzania potraw zarówno słonych, jak i słodkich. Ze względu na to, że nie każdy lubi łączyć słodki smak z gorzkim smakiem gryki – można do potrawy czy ciasta dodać trochę startych jabłek, soku z cytryny i korzennych przypraw (np. cynamon lub imbir). Ponadto starte jabłko czy banan nadadzą potrawie wilgotną konsystencję.

 

Różne rodzaje mąki bezglutenowej – mąka z kasztanów, mąka kokosowa, mąka ryżowa, mąka jaglana, mąka z cieciorki (ciecierzycy) – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Placuszki ziemniaczane bez glutenu

Bezglutenowe naleśniki z tofu

Nasiona chia - bogactwo błonnika i minerałów

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Wegańskie wypieki i potrawy bez glutenu. Teresa Reimann. Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015. – książkę można nabyć w zielonysklep.com

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl