Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia wegetariańska
  • ajurweda przepisy
  • wegetarianizm
  • dania wegańskie
wegetarianizm
Kuchnia wegetariańska dla dzieci

Wegetarianizm u dzieci wzbudza wiele emocji. Czy dziecku do rozwoju potrzebne jest mięso? Czy dobrze zbilansowana, wegetariańska dieta zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze? I wreszcie czy kuchnia wegetariańska może być smaczna? Sprawdź.

Kuchnia wegetariańska może być urozmaicona, smaczna i zdrowa. Odpowiednio zbilansowane pokarmy dostarczają witamin i potrzebnych minerałów. Ważne jest, by unikać żywności przetworzonej, naszpikowanej konserwantami oraz cukrem. Warto sięgnąć po żywność ze sprawdzonych źródeł i od lokalnych dostawców.

 

Jak może wyglądać menu wegetariańskiego dziecka?

Na śniadanie polecamy pożywną owsiankę z dodatkiem rodzynek i orzechów laskowych. Owsiankę możesz ugotować na wodzie lub mleku migdałowym. Dodaj miodu lub syropu z agawy oraz cynamon i kardamon. Do gotującej się owsianki możesz dodać też starte jabłko, gruszkę lub zgniecionego, dojrzałego banana.

Do owsianki możesz dodać migdały, daktyle i kakao. Taka owsianka doda dziecku energii na pierwszą połowę dnia.

Jeśli masz czas, przyrządź dziecku naleśniki gryczane z dodatkiem banana lub gruszek. Takie naleśniki możesz polać syropem klonowym i posypać płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.

Na obiad podaj dziecku buraczki gotowane na parze. Posyp je majerankiem lub rozmarynem. Dobrym smakołykiem będą też ziemniaczki zapiekane w piekarniku z ziołami.

Bardzo smaczna będzie też zupa-krem z brokułów posypana tartymi migdałami. Zrób frytki z selera – będzie to zdrowa alternatywa dla tradycyjnych frytek, za którymi przepadają dzieci.

Ciekawym daniem są też wszelkiego rodzaju kotleciki warzywne – farsz do kotletów możesz przygotować z soczewicy, kaszy jaglanej, płatków owsianych lub cukinii. Lekkostrawny pasztet z soczewicy lub fasolki mung może być znakomitą alternatywą dla drugiego śniadania zabieranego do szkoły.

Wykorzystaj sezonowe warzywa, które warto wprowadzić do diety dziecka. Przygotuj zupę dyniową z dodatkiem ryżu basmati lub placuszki dyniowe. Możesz przygotować ciepłą sałatkę ze szparagów. Szpinak nie musi kojarzyć się źle, jeśli polejesz go dobrej jakości olejem z dyni, posypiesz płatkami migdałowymi i podasz z chrupiącymi grzankami.

Kotleciki z kaszy gryczanej, tortilla z dodatkiem pieczonych warzyw, pieczony bakłażan posypany nasionami słonecznika, makaron na słodko z dodatkiem serka i kardamonu – rozbudź w dziecku fantazję i przygotujcie te potrawy razem. Niech dziecko będzie Twoim przewodnikiem po jego kulinarnym świecie.

Pamiętaj, aby do potraw dodawać wartościowe oleje – olej z awokado, olej z pestek dyni, olej lniany czy olej słonecznikowy – dostarczą dziecku zdrowych tłuszczów.

Wspólne przygotowywanie ciasteczek i deserów to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Zróbcie ciasteczka owsiane lub kuleczki z bakaliami. Spróbujcie przyrządzić pieczone jabłka lub pieczone gruszki z cynamonem i goździkami.

Nie zapominaj o smacznych, zdrowych napojach. Możesz podać dziecku rozgrzewające mleko sojowe lub mleko owsiane z cynamonem, ciepłe mleko migdałowe czy gorący napój imbirowy z dodatkiem cytryny i miodu. Taki napój nie tylko rozgrzeje ciało w chłodny dzień, ale też uchroni dziecko przed przeziębieniem i dostarczy bogactwa witaminy C.

Zamiast słodzonych napojów, zróbcie świeżo wyciskane soki oraz koktajle na bazie owoców, do których możesz dodać kakao i zmiksowane orzechy.

 

Polecamy CHYAWANPRASH - ajurwedyjski dżem szczególnie ulubiony przez dzieci. To bomba witamin i minerałów. Do pieczywa, do naleśników lub wprost do buzi. Chyawanprash znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Sziro, czyli indyjski deser

Makaron dla małych i dużych

Chałwa z marchwi 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl