Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zupy wegańskie
  • kuchnia ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
  • dania wegetariańskie
dieta ajurwedyjska
Jak przyrządzić pyszne zupy

Zupy to rozmaite kompozycje smaków, aromatów i konsystencji. Smakowite, rozgrzewające, pożywne, aromatyczne czy warzywne - są znakomitym pomysłem na zimne i wietrzne dni. Chcesz ugotować naprawdę dobrą zupę? Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Do gotowania zup powinno wykorzystywać się świeże warzywa (najlepiej sezonowe – w zależności od pory roku). Wybierz te warzywa, które lubisz najbardziej. Ze smakiem, konsystencją i składnikami możesz eksperymentować, dodając swoje ulubione warzywa oraz przyprawy.

Do gotowania kremowych zup o gładkiej konsystencji najlepiej używać miksera lub blendera. Jeśli wolisz mniej gładką konsystencję, to miksowanie możesz pominąć.

Zarówno do zup gęstych, kremowych, miksowanych, jak i niemiksowanych możesz dodawać kaszę jęczmienną, komosę lub brązowy ryż. Konsystencja zupy stanie się wówczas bardziej zwarta, a danie będzie zawierać więcej pełnowartościowych składników, w tym również białka.

 

Jakich składników użyć?

Warzywa – to podstawa większości zup. Używaj warzyw gotowanych na parze, pieczonych, gotowanych lub prażonych.

Przyprawy i dodatki – takie jak ocet jabłkowy, zielone curry, imbir, czosnek, syrop klonowy, wodorosty, kiełki oraz wszelkie możliwe przyprawy i świeże (lub suszone) zioła. To od twojej pomysłowości zależy, jak zupa będzie smakować.

Płynne składniki bazowe – na przykład mleko migdałowe, bulion warzywny, mleko kokosowe, miso, wywar z warzyw.

Produkty zawierające białko – różne rodzaje fasoli, rozmaite rodzaje soczewicy, migdały, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, orzeszki piniowe, nasiona dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie.

Oleje – wzbogacą zupę o cenne dla organizmu kwasy tłuszczowe, delikatnie podkręcą smak. Najlepszym wyborem będą: olej z pestek dyni, olej lniany, olej z orzechów laskowych. Pamiętaj, aby nie podgrzewać tych olejów do wysokiej temperatury. Najlepiej polej odrobiną oleju gotową zupę (już na talerzu).

Przybrania lub posypki – na przykład pieczona cebula, przybranie z imbiru, rzodkwi czy pieczonego buraka, plastry awokado, posiekane świeże zioła, jogurt kokosowy.

 

Sposoby przyrządzania

Warzywa możesz przyrządzać w dowolny sposób – gotować w wodzie, na parze, piec, prażyć. Bądź kreatywny, odważny i zaufaj swojej kulinarnej intuicji. Co jakiś czas wybierz nowe warzywo, którego jeszcze nigdy wcześniej nie próbowałeś. Warzywa są naprawdę pyszne i łatwo je dostosować do własnych potrzeb.

Pamiętaj, że pomarańczowe warzywa (takie jak marchew czy słodkie ziemniaki) po zmiksowaniu z zielonymi warzywami (takimi jak jarmuż) stają się brązowe, więc jeśli je łączysz, to raczej ich nie rozdrabniaj, ale gotuj w kawałkach.

Do miksera lub blendera włóż ulubioną przez siebie mieszankę przypraw, produktów białkowych i gotowanych warzyw. Dodaj bazę płynną i zmiksuj. Przelej uzyskaną mieszankę do dużego rondla lub garnka na zupę. Gotuj na małym ogniu. Dopraw do smaku. Podaj z ulubionym przybraniem. To wszystko – zupa jest gotowa.

 

Pamiętaj o smaku

Łącząc warzywa, należy koniecznie pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy smakami. Jeśli chcesz zrobić słodką zupę, aby zrównoważyć doszę wata lub pitta, to używaj przede wszystkim słodkich warzyw korzeniowych, takich jak słodkie ziemniaki czy buraki (lub marchewka). Jeśli przyrządzasz zupę z warzyw korzeniowych dla doszy kapha, to wykorzystuj mniej słodkie warzywa, takie jak rzodkiew, rzepa czy imbir.

Łącząc gorzkie lub ostre warzywa, na przykład zielone warzywa liściaste albo cebulę, ze słodkimi lub słonymi, takimi jak marchew lub cukinia, otrzymamy zupę, która będzie działać równoważąco na większość dosz.

 

Rozmaite rodzaje fasoli, soczewice, a także oleje oraz wiele różnych przypraw znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Zupa z czerwonej soczewicy

Zupa z kukurydzy

Zupa marchewkowa z imbirem

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl