Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • sposoby na zaparcia
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
zdrowa dieta
Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to przykra i uciążliwa dolegliwość. Przyczyny zaparć mogą być różne, lecz najczęściej jest to niewłaściwa dieta. Jak poradzić sobie z zaparciami? Co jeść, aby ich uniknąć? Jak przywrócić dobre trawienie? Nie musisz się męczyć - wypróbuj kilka prostych domowych sposobów na zaparcia. 

Niedostateczna ilość błonnika w diecie, zbyt mała ilość wypijanej wody, brak ćwiczeń fizycznych, jedzenie ciężkostrawnych mięs i wiele innych czynników mogą powodować zaparcia. Prowadzą one do dyskomfortu, wzdęć i bólu brzucha, nieświeżego oddechu, ale powodują także to, że organizm wchłania toksyny z okrężnicy.

Najlepszym sposobem zapobiegania zaparciom jest zachowanie równowagi doszy wata.

Dieta, która łagodzi doszę wata. To jeden z najlepszych sposobów zapobiegania zaparciom. Unikaj zimnych potraw oraz lodowatych napojów, suchych sałatek oraz wzdymających fasoli. Zaleca się potrawy i napoje ciepłe, gotowane warzywa, gotowane owoce. Wskazana jest również pewna ilość nawilżającego oleju.

Triphala. Jest to najlepszy ajurwedyjski środek na zaparcia. Większość problemów z zaparciami można korygować, zażywając wieczorem 1/2 do 1 łyżeczki triphala. Odstaw zioła do namoczenia w filiżance gorącej wody na 5-10 minut.

Przekąska z owoców. Wiele ich odmian pomaga w zaparciach. Banany są łagodnym środkiem przeczyszczającym. Banany powinny być dojrzałe – skórka dojrzałego banana jest jaskrawożółta. Zielone banany działają zatwardzająco, należy ich unikać. Pamiętaj, aby nie jeść bananów razem z posiłkiem – jedz je jako przekąskę między posiłkami.

Jabłka. Jedz codziennie 1 lub dwa jabłka. Jabłka regulują działanie jelit. W przypadku zaparć, obierz je ze skórki i około godziny po posiłku dokładnie żuj. Dobre efekty dają również:

- sok ananasowy – pity regularnie

- rodzynki – spożywane codziennie, przynajmniej godzinę po posiłku

- suszone śliwki

- figi namoczone w ciepłej wodzie

 

Więcej błonnika. Błonnik w diecie (otręby pszenne, otręby owsiane) pomagają w regularnym opróżnianiu jelit. Warto pamiętać, że owoce i warzywa, jak również pełne ziarna także zawierają duże ilości błonnika.

Zamiast chleba. Nie spożywaj zbyt dużych ilości chleba. W zamian jedz ciepłe, gotowane pełne ziarna – kaszę jaglaną, amarantus, płatki ryżowe, quinoa, płatki owsiane, ryż basmati.

Masło ghee. 1-2 łyżeczki ghee w filiżance gorącego mleka przed snem to skuteczny i łagodny środek przynoszący ulgę w zaparciach. Metoda ta jest szczególnie zalecana dla osób typu wata i pitta.

Siemię lniane. Wieczorem, przez co najmniej 2-3 minuty, gotuj łyżeczkę nasienia lnu w filiżance wody. Wypij całą filiżankę razem z nasionami.

Babka płesznik. Spożywaj łyżeczkę babki płesznik ze szklanką ciepłego mleka.

Olej rycynowy. Możesz go użyć, ale tylko wtedy gdy zaparcie utrzymuje się dłużej. Przed położeniem się spać przygotuj filiżankę herbaty imbirowej (gotując w wodzie świeży imbir pokrojony na plastry albo dodając sproszkowany do filiżanki gorącej wody), a następnie dodaj 2 łyżeczki oleju i całość wypij. Możesz też wypić filiżankę gorącego mleka z 2 łyżeczkami oleju rycynowego.

Olej rycynowy może być uzależniający – gdy przywykniesz do jego stosowania, inne środki przeczyszczające mogą wydawać się później zbyt słabe. Dlatego nie stosuj go regularnie, a tylko w przypadkach poważnych. Pamiętaj, aby nie stosować oleju rycynowego podczas ciąży.

Co poza tym? Pij więcej wody i herbat ziołowych. Regularne ćwiczenia – pół godziny spaceru codziennie, lekkiego joggingu, marszu czy pływania lub innych ćwiczeń przez 5 dni w tygodniu wpływa bardzo korzystnie.

 

Triphala – skuteczny środek na zaparcia, regulujący pracę jelit – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Właściwości rabarbaru i senny 

Prawoślaz i siemię lniane

Aloes i mniszek

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych. Vasant D. Lad. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa KOS, Katowice 2014. - książka do nabycia w zielonysklep.com

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl