Zabiegi poprzedzające masaż - cz. II

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail



Zwykle podczas zabiegów poprzedzających masaż wykorzystuje się olej sezamowy, ponieważ dobrze przenika przez skórę, nawilżając tkankę łączną kręgosłupa. W przypadku sztywności lub skrzywienia kręgosłupa zastosuj olej mahanarajan, gorczycowy bądź sok imbirowy zmieszany z olejem sezamowym (w proporcji pół na pół).

 

 

Masuj ciało energicznie, aby umożliwić wchłonięcie oleju. Następnie równomiernie uciskaj kciukami obszar kręgów, zaczynając od górnej części obszaru krzyżowego, wzdłuż obu stron kości krzyżowej w górę kręgosłupa. Nacisk powinien być mocny, ale przyjemny. Jeśli nacisk będzie zbyt silny zobaczysz, że ciało napina się w oczekiwaniu na kolejny ucisk.

 

Na koniec przyłóż gorący kompres imbirowy na obszar krzyżowy (nasącz naparem zwiniętą czystą tkaninę). Gdy ciało wchłonie ciepło, a kompres wystygnie, zdejmij go, ponownie zanurz w ciepłym wywarze i nałóż na ciało. Powtórz tę czynność trzykrotnie, aż zauważysz lekkie zaczerwienienie skóry. Osusz obszar krzyżowy i zetrzyj nadmiar oleju z kręgosłupa gorącą szmatką (nasączoną naparem z imbiru). Poproś osobę masowaną, by się obróciła, i podłóż jej gorącą poduszkę pod krzyż, żeby się nie wyziębiła. Nie używaj elektrycznych poduszek rozgrzewających, ponieważ zaburzają one subtelne energie ciała. Najlepsze są termofory lub kompresy żelowe, które można ogrzać lub ochłodzić (są one dostępne w większości aptek). Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu lub nie masz możliwości wykonania całej przedstawionej powyżej procedury masażu kręgosłupa, podłóż przynajmniej ciepłą poduszkę pod odcinkiem krzyżowym. Bardzo pomaga to w rozluźnieniu mięśni szyi i ramion. Jeśli osoba masowana odczuwa chłód lub jest nerwowa, umieść gorącą poduszkę tuż pod pępkiem, na dolnej części brzucha. Pomaga to również w przypadku bólów głowy spowodowanych silnym napięciem mięśni brzucha.

 

Fragment książki Ajurweda a uroda. Jak być pięknym M.Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.

 

Copyright © A-ti information services All rights reserved
Wszystko o ajurwedzie - Ajurweda (ayurveda) - Polska